Mobilność w kolektorach danych jest jedną z najważniejszych funkcjonalności. Pozwala na komunikację kolektorów danych z innymi urządzeniami niekoniecznie tego samego rodzaju czy przeznaczenia.
Kolektory danych marki Honeywell mogą komunikować się za pomocą:
Bluetooth – technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu umożliwiająca przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi. Jest to otwarty standard opisany w specyfikacji IEEE 802.15.1. Jego specyfikacja obejmuje trzy klasy mocy nadawczej 1-3 o zasięgu 100,10 oraz 1 metra w otwartej przestrzeni. Najczęściej spotykaną jest klasa druga. Technologia korzysta z fal radiowych w paśmie ISM 2,4 GHz.
Zasięg urządzenia determinowany jest przez klasę mocy:
Przepustowość:
GSM (ang. Global System for Mobile Communications) – jest to najpopularniejszy obecnie standard wykorzystywany do połączeń w sieciach komórkowych. Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu i danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej i multimedialnej.
W kolektorach danych wykorzystywana jest technologia A- GPS. Jest to rodzaj systemu GPS, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia przez oprogramowanie nawigacyjne. Technologia A-GPS jest jedną z najdokładniejszych aktualnie technologii lokalizowania położenia.
WLAN (z ang. Wireless Local Area Network) to bezprzewodowa sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów.
Jest to technologia radiowego przesyłania danych na małe odległości (do 100 metrów). Technologia umożliwia połączenie z internetem w miejscu, gdzie jest punkt dostępowy oraz w obrębie kilkudziesięciu metrów wokół niego. Miejsce, z którego ten sygnał jest nadawany nazywane jest Hotspotem lub inaczej punktem dostępu (Access Point).