Druga popularna nazwa dla tej kategorii to "ekrany dotykowe typu SAW" (ang. Surface Acoustic Wave). Pojęcia "ekrany ultradźwiękowe" oraz "ekrany SAW" stosowane są zamiennie.
W przeszłości ekrany ultradźwiękowe nazywano również akustycznymi. Wraz z pojawieniem się jednak rozwiązań pozycjonujących dotyk w oparciu o percepcję dźwięku z zewnętrznych źródeł (APR) ekrany ultradźwiękowe oraz akustyczne są rozróżniane.
Percepcja dotyku w ultradźwiękowych ekranach dotykowych odbywa się przy wykorzystaniu specyficznych właściwości fal ultradźwiękowych:
Podstawą ekranów SAW jest szyba, po której powierzchni rozpraszane są fale ultradźwiękowe. Na brzegach szyby umieszczone są emitery i receptory ultradźwięków, które generując fale jednocześnie wykrywają ich zakłócenia. Miękkie przedmioty takie jak palec, gumka ołówka itd. w momencie dotknięcia ekranu pochłaniają część fal tworząc tzw. "cień ultradźwiękowy". Cień wykrywany jest przez receptory w brzegach ekranu, a następnie przetwarzany przez kontroler ekranu na wartość cyfrową zrozumiałą dla komputera.
Specyficzną cechą ekranów SAW były obudowane brzegi powierzchni roboczej, w których ukryte były receptory fal ultradźwiękowych. W najnowszych generacjach ekranów SAW opracowanych przez Elo (iTouch / iTouch Plus) wyeliminowano to ograniczenie umieszczając emitery i receptory po wewnętrznej stronie szyby jednocześnie zaokrąglając jej krawędzie. Fale ultradźwiękowe mogą dzięki zaokrągleniu swobodnie przepływać po powierzchni roboczej ekranu a wrażliwe komponenty ekranu dotykowego ukryte są wewnątrz wyświetlacza.
W ofercie Elo istnieje kilka rodzajów ekranów dotykowych wykorzystujących ultradźwięki: