Specyfikacja Bluetooth określa jednolity układ dla szerokiej gamy urządzeń do łączenia się i komunikowania ze sobą.
Bluetooth działa w paśmie ISM ( Industrial, Scientific, Medical ) które jest pasmem radiowym początkowo przeznaczonym do zastosowań przemysłowych, naukowych oraz medycznych. ISM z definicji jest pasmem nielicencjonowanym wykorzystującym 2,4 GHz może być więc bez licencji wykorzystywana w większości krajów.
Technologia jest już dostępna w czterech wersjach i rozwija się w oparciu o jej najmocniejsze strony – małej formy objętościowej, niskiego poboru mocy, niskich kosztów, wbudowane zabezpieczenia, solidność, łatwość użytkowania i możliwość pracy w sieci Ad-Hoc. Bezprzewodowa technologia Bluetooth jest wiodącą technologią sieci bezprzewodowej bliskiego zasięgu. W dzisiejszych czasach co tydzień powstaje ponad pięć milionów sztuk urządzeń z tą technologią. W 2006 roku liczba urządzeń na rynku z bluetooth wynosiła już ponad miliard.
Sieci Bluetooth mają strukturę hierarchiczną - jej najmniejsze jednostki (tzw. pikosieci) składać się mogą z maksymalnie 8 urządzeń. Zastosowanie nadajników radiowych małej mocy ogranicza pole zasięgu do 10 metrów, choć istnieje jednak możliwość wzmocnienia sygnału i zasięgu do 100 metrów. Jedno z urządzeń pełni zawsze rolę nadrzędną (master), nadzorując transmisję danych pomiędzy pozostałymi urządzeniami (slave). Pikosieci mogą być łączone w większe struktury. Bezpieczeństwo przesyłanych informacji zapewniać ma częsta (1600 razy na sekundę) zmiana częstotliwości nadawanego sygnału w celu utrudnienia ewentualnego jego przechwycenia.
Zasięg urządzenia determinowany jest przez klasę mocy:
Wszystkie urządzenia Honeywell wyposażone w bluetooth posiadają 2 klasę mocy.
Urządzenia Honeywell posiadające technologie bluetooth: