Brak bileterki to jazda na gapę
Podstawą prawną regulującą posiadanie bileterki w przewozie pasażerskim jest art. 111 pkt. 3d, zawarty w Ustawie o podatku od towarów i usług. Zapis ten mówi, iż „W przypadku gdy dla danego rodzaju czynności, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ust. 7a pkt 1, są przewidziane kasy rejestrujące o zastosowaniu specjalnym – podatnik jest obowiązany stosować te kasy.”.
Szczegółowe wymagania, jakie są stawiane bileterkom, opisuje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. W artykule 17 ust. 5 przeczytamy, iż „Kasy przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego mogą posiadać jeden wyświetlacz dla operatora i kupującego oraz muszą posiadać funkcję rejestracji i naliczania dopłat do przewozów w podziale na poszczególne kategorie ulg ustawowych, a także funkcję sporządzania dobowych i miesięcznych raportów dopłat do biletów ulgowych.”. Stosowanie bileterek ma więc szczególnie ważne znaczenie przy rozliczaniu ulg zapisanych ustawowo. W przypadku kontroli, niewłaściwe oznaczenie biletów ulgowych będzie skutkować koniecznością zwrotu otrzymanych dopłat.
W rozporządzeniu dowiadujemy się również, jakie inne informacje muszą być zapisane na wydrukowanym bilecie. Są to między innymi nazwa przystanku początkowego i końcowego lub okres ważności, czy imię i nazwisko posiadacza w przypadku biletów okresowych imiennych. Podatnicy nieświadomi tych przepisów, mogą narazić się Urzędowi Skarbowemu, gdyż stosując standardowe kasy fiskalne, nie są w stanie spełnić tych wymagań. Wynika z tego jednoznacznie, iż przedsiębiorca dokonując przewozu osób, musi stosować bileterkę do prawidłowej ewidencji sprzedaży.
Jeden bilet do wielu zastosowań
Stosowanie nowoczesnych bileterek zdecydowanie usprawnia prowadzenie działalności w branży przewozu osób. Szeroki wachlarz dodatkowych funkcji, jak i możliwość stosowania zaawansowanego oprogramowania do obsługi pasażerów, przynosi korzyści już nie tylko dużym przewoźnikom, ale i mniejszym firmom z branży.
Dzięki zastosowaniu drukarek fiskalnych Posnet, zaprojektowanych specjalnie dla przewoźników, poza wydrukiem biletów zgodnych z obowiązkiem prawnym, zyskujemy wiele dodatkowych opcji. Każdy bilet można wzbogacić o logo firmy lub inną reklamową grafikę, zyskując dodatkową powierzchnię na działania promocyjne. Warto wiedzieć, że bileterki mają również możliwość wydruku kodów kreskowych 2d. Daje to możliwość zakodowania danych biletu w formie czytelnej dla skanerów autoID oraz umieszczenia wielu innych dodatkowych informacji, jak np. bonów i linków do strony www. Ciekawym rozwiązaniem może być na przykład wykorzystanie kodu QR przy odesłaniu klienta do ankiety oceniającej odbytą podróż. Urządzenia Posnet posiadają również możliwość wydrukowania treści dostosowanych do indywidualnych potrzeb przewoźnika, jak np. kuponów rabatowych, informacji z systemów lojalnościowych, czy nawet doładowań GSM.
W zależności od skali prowadzonego biznesu, firmy z branży przewozu osób mogą wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające stawianym wymaganiom. W ofercie bileterek Posnet znaleźć można małą i mobilną
Temo HS, uniwersalną
Trio oraz gotową na duże obciążenia
Thermal HD.
Temo HS to najmniejsza i najlżejsza drukarka fiskalna na rynku, z wytrzymałą baterią litowo – jonową. Dzięki wbudowanemu modułowi bluetooth łatwo połączymy się z smartfonem lub tabletem i dokonamy sprzedaży poprzez zainstalowaną aplikację. Drukarka biletowa
Trio doskonale się sprawdzi na stacjonarnych stanowiskach sprzedaży, na dworcach. W każdym momencie możemy do niej dodać kolejne opcje, jak uchwyt do tabletu, czy dodatkowe moduły, umożliwiając zbudowanie wyjątkowego systemu POS. Bileterka
Thermal HD została zaś stworzona do zadań specjalnych i bez problemu poradzi sobie w miejscach o największym natężeniu ruchu, jak duże dworce autobusowe. Zastosowano w niej wytrzymały i szybki mechanizm drukujący, mieszczący rolkę papieru o długości 100m i obsługujący dwie szerokości papieru 80 mm i 57 mm.
Zintegrowany system sprzedaży biletów
Nowoczesne rozwiązania dla przewoźników to jednak nie tylko bileterki, ale również oprogramowanie wspierające sprzedaż i prowadzenie działalności. Specjalnie zaprojektowana przez firmę Early2Pay aplikacja
E-Bileterka oraz zaawansowany system informatyczny
E-Dworzec, pozwalają sprawnie prowadzić sprzedaż zarówno w małych busach, jak i na dużych dworcach.
Aplikacja
E-Bileterka, w połączeniu z drukarką fiskalną
Temo HS, to nowatorskie rozwiązanie do mobilnej sprzedaży biletów w autobusach. Wystarczy zainstalować aplikację na telefonie komórkowym lub tablecie i od razu można rozpocząć sprzedaż biletów jednorazowych, miesięcznych, jak i produktów niebiletowych. Zaawansowanym oprogramowaniem do prowadzenia działalności w branży transportowej jest
E-Dworzec. Ten nowoczesny system informatyczny integruje wszystkie kanały sprzedaży w jednym miejscu, obsługując transakcje w autobusach, na dworcach i przez internet. Umożliwia to łatwe rozliczanie dopłat do biletów ulgowych z Urzędami Marszałkowskimi oraz prowadzenie szczegółowych analiz dotyczących sprzedaży.
Autostrada do większych zysków
Nowatorskie rozwiązania informatyczne, w połączeniu z nowoczesnymi bileterkami Posnet, są najlepszą odpowiedzią na potrzeby firm prowadzących przewóz osób. Dzięki nim, przedsiębiorcy mogą nie tylko spełnić wszystkie obowiązki ustawowe związane ze sprzedażą biletów, ale również zdecydowanie usprawnić funkcjonowanie swoich biznesów. Pisząc metaforycznie, zbudowaliśmy przewoźnikom autostradę do większych zysków. Zapraszamy do wspólnej podróży.