Sercem skanera jest dioda laserowa, która emituje wiązkę światła skupionego (laserowego) na lustro, które zamontowane jest na bębnie obrotowym lub na fliperze uchylnym, które to tworzy wiązkę padającą na kod kreskowy.
Należy tu nadmienić, iż wiązka emitowana ze skanera laserowego MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA!
Dlatego też nie wolno samemu dokonywać jakichkolwiek napraw w urządzeniu, zwłaszcza dokonywać samodzielnego demontażu obudów przy włączonym urządzeniu. Również niedopuszczalne jest kierowanie wiązki laserowej na oczy – ISTNIEJE REALNA GROŹBA USZKODZENIA WZROKU! Skanery laserowe posiadają diody laserowe w klasie 2, oznaczone one są następującą tabliczką ostrzegawczą:
Istnieją również skanery wykorzystujące zamiast diody laserowej, światło generowane przez diody LED o wysokiej światłości. Przy tych czytnikach nie występuje tak realne zagrożenie wzroku, niemniej jednak należy zachować ostrożność przy obsłudze powyższych urządzeń.
Wiązka światła wysyłana przez skaner trafia na kod kreskowy, i tu następuje odbicie światła od przerw między czarnymi paskami kodu kreskowego. Tak odbite światło wraca do skanera i pada na wklęsłe, skupiające lustro, które to kieruje taką wiązkę na fotodetektor znajdujący się na płycie głównej.
Podzespół ten dokonuje zamiany światła odbitego na impulsy elektryczne, które następnie są kierowane poprzez przedwzmacniacz do procesora, tam są obrabiane i wysyłane do dekodera, po czym przesyłane są do hosta.