Ekrany OpticalTouch zalicza się do grupy podczerwonych ekranów dotykowych. W ofercie Elo technologia OpticalTouch funkcjonuje od 2010 roku.
Zalety: szklana powierzchnia robocza nie ulega zużyciu (ewentualne zarysowania ekranu nie wpływają na dotyk), wysoka odporność na zabrudzenia, precyzyjne odwzorowanie pozycji dotyku, wysoka transmisja światła panela LCD (przezroczystość 95%), nie wymaga kalibracji, jednoczesna obsługa czterech punktów dotyku (multi-touch), brak wymaganej siły nacisku na powierzchnię ekranu (łatwość wykonywania gestów dotykowych), doskonała percepcja dotyku bez względu na oświetlenie w miejscu instalacji, sterowniki do obsługi ekranów OpticalTouch zawarte są w systemach operacyjnych Windows7 lub nowszych i nie wymagają instalacji.
Wady: nieznaczna różnica w percepcji dotyku na środku ekranu w stosunku boków (na bokach czasami wykrywane są 3 punkty zamiast czterech), producent nie dostarcza sterowników do systemów Linux (brak bezpośredniego wsparcia w kernelu).
Obszar roboczy ekranu wykonany jest z tafli szkła. W narożnikach ekranu umieszczone są detektory podczerwieni (mikro kamery), które wykrywają światło odbite od obiektów dotykających powierzchnię ekranu.
Dane przesyłane jednocześnie z 4 detektorów jest analizowane przez kontroler, który przekazuje precyzyjne współrzędne dotyku do systemu operacyjnego.
Podobne rozwiązania stosowane przez innych producentów wykorzystują zazwyczaj detekcję w oparciu o dwie kamery, co radykalnie zmniejsza precyzję dotyku. Rozwiązanie Elo działa niezwykle precyzyjnie w każdym środowisku i jest niewrażliwe na światło dzienne.