Wybór na rynku czytników kodów jest ogromny. Szukając najlepszego rozwiązania dla naszego biznesu musimy jasno określić potrzeby i wymagania stanowiska pracy. W jednych warunkach świetnie się sprawdzi ekonomiczny laserowy skaner jednoliniowy, w innych potrzebujemy przemysłowego urządzenia przystosowanego do pracy w trudnych warunkach. Dlatego decydując się na zakup czytnika kodów kreskowych należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.
Czy potrzebuję obsługi kodów kreskowych 1D czy 2D?
Po pierwsze musimy ustalić, jaki będzie rodzaj używanych kodów: 1D czy 2D. Kody jednowymiarowe (1D) pozwalają na zapisanie tylko podstawowych informacji o produkcie. Kod dwuwymiarowy (2D) daje możliwość zapisania dużo większej ilości informacji, jak nawet kody rabatowe, listy przewozowe, czy link do strony internetowej. Na opakowaniach produktów sprzedawanych w zdecydowanej większości placówek handlowych stosowane są w kody 1D, dlatego też do sprzedaży detalicznej wykorzystywane są najpopularniejsze czytniki - ręczne, laserowe jednoliniowe. Dla tego typu sklepów polecam sprawdzone i niezawodne czytniki jak Voyager 1250g/1200g. Natomiast monitorując trendy na rynku można zauważyć, że kody 2D stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok większe grono przedsiębiorców wykorzystuje je jako np. kupony rabatowe wyświetlane w telefonach komórkowych, czy jako element kart lojalnościowych. W tym przypadku warto rozważyć zakup skanera pracującego w technologii area imager, jak Voyager 1450g, czy Xenon 1900g.
Powinienem wybrać skaner jednoliniowy, wieloliniowy, linear imager czy area imager?
Bardzo ważne jest właściwe przewidzenie natężenia ruchu w sklepie. Źle dobrany skaner może być przyczyną tworzenia się kolejek. Do małych stanowisk kasowych wystarczy skaner liniowy z podstawką, jednak już przy średnim natężeniu ruchu warto rozważyć skanery stacjonarne wieloliniowe, linear imagery lub area imagery. Dodatkowo przy montażu w boksie kasowym należy pamiętać o orientacji skanera, gdyż używane są skanery poziome lub pionowe. Skanery poziome mogą być wbudowane w wagę, co ułatwia sprzedaż towarów ważonych. Dla stanowisk pracy wymagających zwiększenia ergonomii i szybkości pracy rekomenduję skanery bezprzewodowe, wyposażone w Bluetooth. Urządzenia te pozwalają na pracę w promieniu do 10 metrów od bazy.
A co gdy potrzebuję czytniki kodów do zadań specjalnych?
Na koniec warto wspomnieć o tym, że istnieją również skanery kodów zaprojektowane dla bardzo wymagających środowisk pracy jak np. zakłady produkcyjne, magazyny wysokiego składowania czy hurtownie. W tych miejscach idealnie sprawdzą się skanery przemysłowe przystosowane do funkcjonowania w trudnych warunkach, takich jak duże wahania temperatury, wysokie zapylenie, czy wilgotność. Dzięki wzmocnionej obudowie, odporności na wielokrotne upadki i uszkodzenia mechaniczne, będą mogły pracować dłużej i pewniej niż inne typy skanerów.
Systematyzując wiedzę na temat skanerów kodów oraz ich funkcjonalności wyróżniamy następujące typy: